طراحی سایت و سئو در مشهد| طراحی سایت و سئو | آموزش سئو | سئو در مشهد |طراحی اپلیکیشن | طراحی اپلیکیشن موبایل | طراحی سایت | تجارت الکترونیک | بازاریابی شبکه ای | شبکه های اجتماعی | آموزش بوت استرپ |آموزش html| آموزش css|آموزش jquery| آموزش php |اندوروید | طراحی گیم | طراحی سایت |

جلسه اول Jquery

   لازمه این دوره از آموزش زبان Jquery آشنایی خیلی مقدماتی در مورد زبان JavaScript و آشنایی با زبان های HTML و CSS می باشد. برای آشنایی و دنبال کردن این دوره از آموزش ها به آموزش HTML و آموزش CSS سر بزنید.کتابخانه Jquery

  Jquery یکی از کتابخانه های زبان JavaScript می باشد که در حال حاضر به 3 دلیل استفاده می شود.
  1.  متحرک ساز صفحات وب می باشد اما به دلیل اینکه CSS3 وارد بازار شده است این مورد کم رنگ تر شده است اما به دلیل اینکه اسلایدرهای پیشرفته را نمی توان با CSS3 ساخت، هنوز جایگاه خود را در بازرا حفظ کرده است.
  2.  استفاده از ajax در صفحات وب را بسیار ساده تر کرده است.
  3.  کدهای JavaScript را اگر با Jquery نوشته شود بسیار ساده تر است زیرا کدهای جاوا اسکریپت در هر مرورگر به یک شکل اجرا نمی شود. برای اینکه بخواهید کدها روی تمام مرورگرها اجرا شوند باید بعضی از کدها را به چندین شکل بازنویسی کنید و در آخرهم یک خروجی یک خروجی از این کد در مرورگرها ندارد. اما Jquery اینگونه نیست. کدها در تمام مرورگرها اجرا و خروجی یکسانی دارند.

 کتابخانه Jquery کجاست؟

   همانطور که گفتیم Jquery یکی از کتابخانه های زبان JavaScript است که این کتابخانه بصورت پیش فرض در صفحات وب موجود نیست برای اینکه بتوانیم Jquery را در صفحات وب اجرا کنیم باید کتابخانه را در صفحه فراخوانی کنیم. کتابخانه Jquery را از سایت دانلود کتابخانه Jquery دانلود کنید.
دونسخه از Jquery وجود دارد که به دلیل اینکه نسخه ی دوم فعلا بعضی مرورگرها را ساپورت نمی کند نسخه 1 را دانلود کنید.این نسخه دو نوع فایل فشرده و غیر فشرده دارد ،که نسخه ی غیر فشرده مخصوص برنامه نویسان برای گسترش زبان است اما نسخه فشرده حجم کمتری دارد و سرعت لود صفحه بالا می رود و کدها بهتر اجرا می شوند.

مکان کدهای جاوا اسکریپت

   اسکریپت ها می توانند در بخشی از body یا در بخشی از head یا هردو قرار گیرند اما همه ی کدها را در یک جا نگهداری شوند بهتر است.

 تگ script

   کدهای JavaScript می توانند در تگ body و head در صفحه قرار بگیرند. در صفحات <html> کدهای جاوا اسکریپت باید بین تگ های Script قرار بگیرند.

  تابع ها و رویدادهای جاوا اسکریپت:

   یک تابع جاوا اسکریپت بلوکی از کدهای جاوا اسکریپت است و زمانی که درخواست شود می تواند اجرا شود. برای مثال یک تابع وقتی یک رویداد رخ می دهد می تواند اجرا شود مثل وقتی که یوزر روی یک دکمه کلیک می کند.

  JavaScript در head:

   در مثال زیر یک اسکرسپت در بخش head صفحه ی HTML قرار گرفته است

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<script type="text/javascript" src="jquery-1.12.1.min.js">
</script>
<script>
  $(document).ready(function(){
   $("p").click(function(){
     $("p").hide();
    });
  });
</script>
</head >
<body>
<p>hiva afarinesh</p>
</body>
</html>


  JavaScript در body:

   در مثال زیر یک اسکرسپت در بخش body صفحه ی HTML قرار گرفته است

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<script type="text/javascript" src="jquery-1.12.1.min.js">
</script>
</head >
<body>
<p>hiva afarinesh</p>
<script>
  $(document).ready(function(){
   $("p").click(function(){
     $("p").hide();
    });
  });
</script>
</body>
</html>


 توضیحات:

   $ برای اینکه به مرورگر اعلام کنیم می خواهیم از Jquery استفاده کنیم است که البته در همه جا اجباری نیست اما اینجا هست. بعد از آن تگی که قرار است عملیات روی آن انجام شود را می نویسیم که به آنها سلکتور می گویند. سپس بعد از انتخاب سلکتور رویداد یا اتفاقی که قرار است برای آن تگ اتفاق بیافتد می باشد که در جلسات بعدی با انواع سلکتورها و رویدادها آشنا می شویم. بعد از آن عملیات را بصورت یک تابع می نویسیم.
باید تمام کدهای Jquery را در یک تابع که دستور آماده شدن صفحه است قرار دهیم که به صورت $(document).ready(function) می باشدکه در آن document یعنی فایل اصلی پروژه و زمانی که تمام کدهای صفحه اجرا شد کدهای درون خودش را اجرا می کند.

  JavaScript خارجی:

   اسکریپت ها می توانند در فایل خارجی نگه داشته شوند و هنگامی که کد مشابه در صفحات وب مختلف استفاده می شوند قابل اجرا هستند. فایل های جاوا اسکریپت پسوند .js دارند. برای استفاده از اسکریپت های خارجی نام فایل را در صفت src تگ script می گذاریم. اسکریپت های خارجی می توانند در head یا body قرار داده شوند.

  مزایای JavaScript خارجی:

   ♦کدهای جاوا اسکریپت از کدهای html جدا می شود.
   ♦ باعث راحتی خواندن و نگه داری کدهای html و JavaScript می شود.
   ♦فایل های جاوا اسکریپت کش شده و این بعث بالا رفتن سرعت لود صفحه می شود.


این جلسه اولین دوره آموزش Jquery بود منتظر جلسات بعدی آموزش های ما باشید.
لطفا نظرات و سوالاتتان را در مورد این جلسه به گوش هیوا برسانید.

آموزش بعدی jquery


نام
تلفن
ایمیل


مطالب پیشنهادی

مشهد، احمد آباد، ابتدای ملاصدرا،ساختمان صدرا

09150021672

Hiva Afarinesh Copyright © 2016